Kalendarz adwentowy 2023 – jaki wybrać?

Kalendarz adwentowy ma pomóc nam odliczać czas do nadchodzących świąt. Składa się z dwudziestu czterech okienek, po otwarciu, których możemy znaleźć najczęściej słodycze lub drobne upominki. Jednak to nie standard, bo rodzice i nauczyciele dość często stawiają na bardziej kreatywną formę kalendarza: np. w formie prac plastycznych, w których dzieci same przygotowują swój kalendarz, kolorują malowankę na dany dzień lub fragment większej kolorowanki, bądź mają do wykonania życzliwy gest lub pożyteczne zadanie, przygotowujące do Świąt Bożego Narodzenia.

Zasada jest prosta: jedno okienko (lub jeden fragment) każdego dnia. Wybór kalendarza zależy od nas, warto jednak sprawić, by codzienny rytuał otwierania kolejnego okienka jeszcze bardziej wprowadzał nas w świąteczny nastrój oczekiwania. Dlatego też dobrym pomysłem może być kalendarz z zadaniami do wykonania, które pomoże naszym dzieciom jeszcze bardziej cieszyć się nadchodzącym Bożym Narodzeniem i zaangażować w świąteczne przygotowania.


Kalendarze adwentowe z zadaniami dla malucha

Kalendarze adwentowe z zadaniami dla dzieci są ciekawą alternatywą jeżeli chcemy zaktywizować nasze pociechy. Tak samo jak w przypadku kalendarzy adwentowych ze słodyczami lub upominkami do otworzenia każdego dnia jest jedno okienko lub koperta – tyle że zamiast przedmiotu znajduje się w nich karteczka z wypisanym zadaniem do zrobienia.

Zadania mogą być bardzo różne: zarówno takie związane z przygotowywaniem ozdób świątecznych, jak i dobre uczynki, wspólna praca z rodzeństwem lub pomoc rodzicom. Większość kalendarzy, które kupujemy posiada gotowe zadania związane z przygotowaniami świątecznymi jak np. pieczenie pierniczków lub wykonanie łańcucha na choinkę. Nic nie stoi jednak na przeszkodzie, byśmy sami przygotowali kalendarz adwentowy 2023 – wystarczy trochę kreatywności i pomysł.


Jak samodzielnie wykonać kalendarz adwentowy dla dzieci?

Zadanie może wydawać się proste, jednak gdy przychodzi do samodzielnego wykonania kalendarza często w naszej głowie pojawia się czarna dziura. Nie każdy też posiada na tyle rozwinięte zdolności plastyczne, by wykonać kalendarz adwentowy od A do Zet. Jeżeli nie czujemy się na siłach wykonać kalendarz adwentowy dla dzieci – zawsze możemy posiłkować się gotowymi wzorami. W internecie znajdziemy wiele darmowych i płatnych szablonów kalendarzy PDF, które będziemy mogli wydrukować, a następnie dołączyć do nich przygotowane zadania. Jest to świetne rozwiązanie, gdy chcemy twórczo spędzić czas z dzieckiem czy to w domu, czy na zajęciach w przedszkolu. Jak wiadomo dzieci uwielbiają tworzyć, tak więc własnoręczny kalendarz może okazać się bardziej trafionym pomysłem.

Zadania do kalendarza PDF również znajdziemy w sieci, możemy więc całkowicie wykorzystać gotowe zadania (wybrać te, które najbardziej nam odpowiadają), ale nic nie stoi na przeszkodzie, aby dopisać własne. Bardzo dobrym pomysłem będzie również uzupełnienie okienek kalendarza co jakiś czas drobnym upominkiem, który jeszcze bardziej sprawi, że nasze dziecko nie będzie mogło doczekać się kolejnego okienka.


Kalendarz Mikołajowa broda do odcinania

Ciekawym pomysłem na kalendarz, który z pewnością zachwyci nasze dzieciaki będzie kalendarz w formie wizerunku Mikołaja z długą brodą, którą po kawałeczku każdego dnia będziemy odcinać. Szablon należy tylko wydrukować, pomalować kredkami, flamastrami czy farbami, a na końcu wyciąć i gotowe!

Jeżeli zdecydujemy się przypiąć naszego Mikołaja do tablicy korkowej lub magnesowej, nie tylko będzie stanowił piękną świąteczną ozdobę sali lub pokoju, ale obok będziemy mogli przypiąć także koperty z zadaniami do wykonania.


A może zamiast zadań… kolorowanki?

Jeżeli nasze dziecko bardzo lubi malować, zamiast zadań do wykonania możemy zastanowić się nad włożeniem do kopert niewielkich kolorowanek. Oczywiście: z motywami świątecznymi. Idealnym pomysłem na kalendarz adwentowy może być duża kolorowanka XXL choinka, która szczególnie sprawdzi się w przedszkolu. Dzieci będą mogły nie tylko same ją ozdobić, ale po naklejeniu na karton może być ona stojącą ozdobą sali. Dzieci uwielbiają ten rodzaj malowanki, bo każdy z maluchów maluje swój fragment, a po połączeniu powstaje piękna mozaika. Mali artyści odczuwają dumę, widząc, że ich fragment współgra z innymi i tworzy piękną dekoracyjną choinkę. Na koniec już po sklejeniu, taką dekorację możemy ozdobić kolorowym papierem, cekinami, czy kłębkami waty ręcznie robionymi ozdobami świątecznymi. Wszystko właściwie zależy od nasze pomysłowości! Taki kalendarz to po prostu moc twórczego czasu z dziećmi.

Leave a Comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *