Płatki śniegu – symbol zimy, uwielbiany przez wszystkie dzieci

Płatki śniegu jak żaden inny symbol kojarzą się nam z zimą, a zima – wiadomo z tym co uwielbiają wszystkie dzieci – z sankami, nartami i bałwanem. Śnieg jest jednak fascynującym zjawiskiem przyrody, na które warto zwrócić uwagę naszych najmłodszych.
Te wiadomości o płatkach śniegu z pewnością zapadną waszym dzieciom w pamięć i jeszcze baczniej będą się przyglądać śnieżynkom podczas nadchodzącej zimy!


Jak powstają płatki śniegu?

Śnieg, najprościej rzecz ujmując, to nic innego jak zamarznięta woda. Gdy jest zimno, para wodna w chmurach zamienia się w kropelki wody. Jeżeli jednak temperatura powietrza jest niższa niż 0 stopni Celsjusza, kropelki wody zamieniają się w kryształki lodu. To właśnie ze względu na budowę cząsteczki wody, wszystkie płatki śniegu mają charakterystyczne sześcienne wzory, które są symetryczne – oznacza to, że ich wzór jest taki sam wokół każdej z sześciu osi obrotu, czyli wzór, który powstał od ramienia do ramienia jest identyczny na każdym płatku śniegu.
Co ciekawe kształt śnieżynek w dużej mierze zależy od panującej na zewnątrz temperatury. Im jest zimniej, tym wzory, które tworzą są bardziej skomplikowane. Nie każdy płatek śniegu jest również płaski, gdy jest zimniej, śnieżynki, które powstają częściej mają bardziej przestrzenny kształt kolumny, który może przypominać ołówek! Ze względu na to, że płatki śniegu są bardzo drobne, większość tych szczegółów możemy zaobserwować dopiero pod mikroskopem.


Ciekawostki o płatkach śniegu – czym zaskakują nas śnieżynki?

Choć płatki śniegu są zazwyczaj bardzo małe i trzeba naprawdę wytężyć wzrok, żeby dostrzec ich piękne wzory, czasami mogą osiągać większe rozmiary, nawet do kilku centymetrów. Zazwyczaj dzieje się tak wówczas, gdy panuje niska temperatura oraz wysoka wilgotność, która sprzyja powolnemu narastaniu kryształów. Z tego też powodu zazwyczaj większe śnieżynki można spotkać w górach. Czy wiecie jednak, że największy znaleziony płatek śniegu miał aż 38 cm? Zmierzono go w Montanie w Stanach Zjednoczonych w roku 1887. To prawdziwy gigant wśród śnieżynek.
Śnieżynki są przeźroczyste, jednak pod wpływem światła, mogą wydawać się nam białe lub kolorowe. Zjawisko to nazywamy dyfrakcją.
Płatki śniegu kojarzą się nam z zimą, jednak musimy pamiętać, że śnieg nie występuje jedynie na naszej planecie – jego opady obserwowano również na innych planetach oraz księżycach m.in. na Marsie czy Europie – jednym z księżyców Jowisza.
Płatki śniegu mogą być do siebie podobne, jednak nigdy nie będą takie same, tak samo jak nie ma dwóch takich samych osób, czy dwóch identycznych ziarenek piasku. Co prawda w roku 1988 w stanie Wisconsin jedna z naukowczyń amerykańskiego Narodowego Centrum Badań Atmosfery przebadała pod mikroskopem dwie śnieżynki, które wydawały się być identyczne, jednak naukowcy nie uznali jej odkrycia, przyjmując, że przy większym zbliżeniu z pewnością pojawiłyby się różnice, gdyż na świecie nie ma dwóch identycznych przedmiotów.
Inną ciekawostkę, którą można było zaobserwować jakiś czas temu na nagraniach w internecie jest to, że śnieżynki wystawione na działanie ognia z zapalniczki palą się… na czarno. To naturalne zjawisko – na powierzchni śnieżynki osadza się sadza z butanu, pochodzącego z zapalniczek, podczas gdy stopiona woda zostaje pochłonięta przez resztkę śniegu, a następnie od razu zamienia się w parę wodną. To dlatego ma się wrażenie, że śnieżynki nie topnieją. Pamiętajmy jednak, że wszystkie eksperymenty z ogniem możemy wykonywać jedynie w obecności osób dorosłych!


Płatki śniegu z papieru – dekoracyjny drobiazg wzmacniający kreatywność

Płatki śniegu ze względu na swój fantazyjny kształt są symbolami zimy, które bardzo działają na wyobraźnię dzieci. Skomplikowane kształty mogą być świetnym ćwiczeniem dla niewprawnych jeszcze dziecięcych rączek. Czy każdy z nas choć raz w dzieciństwie nie składał kartki papieru na sześć, by następnie wyciąć z niej bajkowy wzór? Płatki śniegu z papieru są również świetną bazą do różnych prac plastycznych. Wzór płatku śniegu dzieci mogą pokolorować, wykleić watą, bibułą, cekinami czy plasteliną. Rysunek płatka śniegu może też posłużyć do wykonania witrażu – w tym celu należy wyciąć jego środek i wykleić cienką bibułą lub folią samoprzylepną, po czym wyciąć. Przygotowane ozdoby będą piękną ozdobą sali – możemy powiesić je w oknie, na tablicy, wykonać girlandę lub ozdobić ściany.
Dodatkowo płatki śniegu idealnie nadają się do stworzenia Pani Zimy, której suknia ułożona będzie właśnie z płatków śniegu o różnym wzorze i wielkości.


Płatki śniegu szablony do druku

Jeżeli nie czujemy się na siłach, by samemu narysować wzór płatków śniegu, w internecie znajdziemy wiele szablonów do druku śnieżynek. Część szablonów przedstawiających płatki śniegu jest darmowych np. wzór składania i wycinania płatków śniegu, dodatkowo mamy pewność, że są one dostosowane do wieku dziecka i twoi podopieczni powinni sobie z nimi poradzić. Niektóre, bardziej skomplikowane mogą być dostępne za opłatą.
Zazwyczaj nie są to wysokie kwoty, a zyskujemy pewność, że wybrany wzór będzie od razu przygotowany do druku i bez problemu wydrukujemy go w dobrej jakości. Gotowe wzory są również świetnym rozwiązaniem, gdyż w ich przypadku wycinanie odbywa się po jasnej, przerywanej linii, więc nie ma niebezpieczeństwa, że płatki wyjdą nam nieidealne.