Moje dziecko wciąż rysuje tak samo

Moje dziecko wciąż rysuje tak samo!

Gdy nie widzę postępów w jego rysowaniu…

school, draw, drawing

czytaj najpierw: Czy moje dziecko ma talent?

Wszystko się zgadza: Twoja pociecha ma smykałkę do rysowania, tylko wciąż się zastanawiasz, dlaczego jego prace są na tym samym poziomie? Czemu mimo zajęć plastycznych w szkole i innych dodatkowych nie widzisz postępów? Wszystkie rysunki zdają się schematyczne i takie „dziecięce”. Bo takie na początku mają być!

children drawing, princess, street chalk

W zależności od wielu dziecko przechodzi przez różne fazy rozwoju rysunku: zaczynając od bazgrołów, poprzez rysowanie schematyczne, w późniejszym czasie realizm, naturalizm. Nie zakłuć naturalnego procesu rozwoju twórczej strefy dziecka. Niech będzie swobodne, naturalne i radosne w swojej pracy. Dostarcz mu potrzebne materiały, do rozwijania się w swoim tempie. 

Ile czasu potrzeba dziecku by starannie pisało w zeszycie? Pamiętasz, ile czasu Tobie zajęło stawianie pierwszych liter? Ile zapisanych stron, żeby wyglądały „w miarę równo”. Gdy już widzisz, że dziecko stara się przenosić na papier otoczenie i przedmioty i czasami ogarnia je frustracja — nie przejmuj się, kilkakrotne próby spowodują opanowanie tego, z czym ma problem, a gdy już widzisz, że nagle zatrzymało się na jednym poziomie, należałoby zadać sobie pytanie: czy jest odpowiednio stymulowane? Jak dziecko może się rozwijać, jeśli nie dostaje bodźców?

Dlaczego artyści plastycy tak doskonale rysują?

Dlaczego artyści plastycy tak doskonale rysują? Uczniom szkół plastycznych nie wszystko przychodzi łatwo. Mają wiele trudności z opanowaniem warsztatu rysunku, bo zostają wrzuceni na głęboką wodę. Zostaje im przekazana duża wiedza teoretyczna. Ich dłonie nie potrafią jeszcze perfekcyjnie wydobywać tego, co od nich oczekują i co sami w swej ambicji chcieliby osiągnąć. Są tak samo amatorami, którzy za moment rozwiną skrzydła, dzięki podpowiedziom i wskazówkom nauczycieli. Dzieci nie różnią się wiele od nich, a dodatkowo są niezwykle chłonne, otwarte na nowości i wyzwania.

Z moich doświadczeń wynika, że nie ma dużego znaczenia różnica w wieku dziecka, kluczowe znaczenie ma za to sumienność i obserwacja. Im wcześniej zaczniesz nad nią pracować z twoim podopiecznym, tym lepiej.

Leave a Comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *